V portugalské ekovesnici Tamera vznikl velmi pozoruhodný ba až unikátní projekt solárního systému pro chudé země Afriky. Měl by pomoci zajistit potraviny, vodu a elektrickou energii.

Podrobnosti o systému najdete v angličtině na adrese www.sunvention.com. A v čem je tento systém tak unikátní? Posuďte sami. Na tomto obrázku vidíte jeho schéma.

solar_power_village
1) Skleník se speciální fluorpolymerovou folií. Tato folie propouští celé spektrum slunečního záření, včetně UV, díky čemuž se tento skleník nepotýká s problémy jinak typickými pro běžné skleníky. UV záření především zabraňuje tomu, aby se ve skleníku množili paraziti, plísně apod., takže není potřeba používat pesticidy, ani vnitřek skleníku speciálně čistit.

Také díky tomu mají plody a zelenina v něm vypěstované přirozené aroma.
Ve střeše skleníku jsou namontovány speciální kolektory, v nichž se ohřívá rostlinný olej. Ohřívá se jednak přímo dopadajícím zářením a jednak odebírá teplo z vnitřku skleníku a tím ho chrání před přehřátím. Horký olej se odvádí do speciálního zásobníku.

2) Zásobník na 2000 litrů oleje. Olej má teplotu okolo 220 stupňů C a obsahuje tak cca 75 kWh využitelného tepla. Tak se ušetří asi 500 kg dřeva, které by se jinak spálilo s velmi nízkou účinností. Energie uložená v oleji může zajistit přípravu jídla pro 500 lidí, čerpat vodu ze studní a nebo výrobu elektřiny na dobu 2 až 3 dny. V obdobích s nedostatkem slunečního svitu je možno zahřívat ho spalováním biomasy. Olej se používá ve Stirlingově motoru, v kamnech na vaření nebo v generátoru horké páry, která se používá pro desinfekci.

3) Stirlingův motor (středně teplotní) transformuje teplo na mechanickou práci už při teplotě 150 stupňů C. S využitím 50 kWh tepelné energie dokáže generovat elektřinu cca 1 kWh po dobu 10 hodin. Mechanická energie motoru může být využita na mletí zrní, na pumpování vody a nebo na chlazení.

4) Nízko teplotní Stirlingův motor pumpuje vodu. Má vlastní kolektor, proto je nezávislý na zásobníku oleje. Pumpuje cca 4 metry krychlové z hloubky asi 10 metrů. Součástí je i samočinný vodní trkač (anglicky ram-pump), díky němuž je možno čerpat vodu z hloubky 60 metrů.

5) Systém pro desinfekci vody, který může být instalován i samostatně. Desinfikuje vodu slunečním zářením na vhodném katalyzátoru. Je poháněn elektřinou.

Pro využití horkého oleje na vaření byla vyvinuta speciální uvnitř dutá varná plocha, v níž olej zahřívá zespodu plotýnky, na nichž se vaří.

Pokud vládnete anglicky, můžete se na webu www.solarpowervillage.info podívat na krátký film o tomto systému.