Před 40 lety, 28. února 1968, byla založena indická spirituální ekovesnice Auroville. Toto významné výročí oslavili její obyvatelé tamilským rituálem „kolam“.

Na webu auroville.org zatím není mnoho podrobností o proběhlé oslavě. Je zde ale osvětlena podstata rituálu „kolam“. V tamilštině to slovo označuje krásu, tvar a hru. Kolam je posvátný geometrický obrazec vycházející z drávidských tradic. Každý den před východem slunce ho vytvářejí miliony žen v jižní Indii jako prosbu o požehnání svému domu a rodině. Každý den se mění tvary a barvy. Ženy tento obrazec vytvářejí s tichou modlitbou. Obvykle ho tvoří z křídy nebo rýžové mouky a je především určen jako prosba a oběť Matce Zemi.

Na tomto obrázku vidíte příklad obrazce „kolam“.

kolams

Na oslavu 40 let existence ekovesnice Auroville proběhl 28.2.2008 speciální rituál „kolam“, při němž byly použity prsti hlíny ze všech konců světa. Aurovillané ho nazvali „Kolamský ceremoniál jednoty“. Malé vzorky hlíny, zaslané lidmi z celého světa, byly smíšeny a použity pro konstrukci velkého obrazce „kolam“, do něhož byl zakomponován znak ekovesnice Auroville. Součástí rituálu tak byla i prosba o jednotu všech lidí na světě.

Na stránce věnované „Kolamskému ceremoniálu jednoty“ se můžete podívat na interaktivní mapu ukazující místa ve světě, ze kterých lidé zaslali prsti hlíny na tento ceremoniál.

LOGO_219cc9